Der har været indbrud i et fritids- eller sommerhus beliggende på Ndr Skovvej i Nykøbing Sjælland, Odsherred. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der er blevet rapporteret om to indbrud på Anneberg Bakke i Nykøbing Sj, Odsherred. Det vides endnu ikke, om indbruddene fandt sted i villaer, lejligheder eller landejendomme.
Der er for nyligt blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer i området Vangen, som ligger i Nykøbing Sjælland, Odsherred. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Et sommerhus beliggende på Kløvermarken i Nykøbing Sj har været udsat for indbrud. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Remisevej i Nykøbing Sj. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der har været et indbrud i en ejendom beliggende på Forskodderne i Nykøbing Sj. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der har været et indbrud i et fritids- eller sommerhus beliggende på Hvidtjørnevej i Nykøbing Sj. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
En 45-årig mand fra Sverige er blevet anholdt i Nykøbing Sj efter at have opholdt sig ulovligt i Danmark. Manden, der tidligere i 2023 blev idømt et seksårigt indrejseforbud i forbindelse med en sag om narkosalg, blev opdaget af politiet i et sommerhus i området.
Natten til i dag har politiet modtaget syv anmeldelser om væltede træer som følge af blæsevejret. Et af disse træer væltede i Nykøbing Sjælland, mens de øvrige hændelser fandt sted i Kalundborg, Ugerløse, Bjæverskov, Roskilde og Ringsted.
Der har været indbrud i enten en villa, lejlighed eller landejendom på Getsøvej i Nykøbing Sjælland, Odsherred. Ligeledes er der blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Toftegårdsvej i samme område.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Egebjergvej i Nykøbing Sj. Detaljer om hændelsen er endnu sparsomme.
To høje afrikanske trægiraffer, der blev stjålet fra et sommerhus i Nykøbing Sjælland sidste weekend, er nu blevet fundet igen. En årvågen borger bemærkede trægirafferne nær et plantecenter i Nykøbing Sjælland og afleverede dem til politiet.
Politiet har modtaget flere anmeldelser om ældre, der er blevet udsat for svindel. En 88-årig kvinde fra Nykøbing Sjælland blev kontaktet telefonisk af en mand, der udgav sig for at være fra hendes bank. Manden oplyste, at der var blevet trukket et uforklarligt beløb fra hendes dankort, og at han ville komme forbi for at hente kortet.
En 48-årig mand fra Nykøbing Sj. blev kl. 10.50 sigtet for kørsel i påvirket tilstand, da han kørte i vestgående retning på Sidingevej i Vig, Odsherred. Manden oplyste, at han havde taget tre dråber CBD olie, men afviste at køre i påvirket tilstand.